Урок з предмету «Мій Київ», 5 клас Тема : Софія Київська перлина світового мистецтва Мета - polpoz.ru o_O
Главная
Поиск по ключевым словам:
страница 1
Похожие работы
Название работы Кол-во страниц Размер
Урок №13 Тема: Мова образотворчого мистецтва. Образ і форма. 1 104.64kb.
Оголошення про проведення відкритих торгів Замовник: Найменування... 1 40.23kb.
Урок географії 7 клас Тема: Води суходолу Африки Мета: сформувати... 1 79.26kb.
Урок географії 9 клас. Дата Тема: Промисловість будівельних матеріалів 1 12.53kb.
Урок математики в 6 клас і Тема: Екологічний практикум Мета : Продовжити... 1 62.61kb.
Клас: 9 Урок №39 Тема романтичний світ поезії г. Гейне 1 86.07kb.
Урок фізики 8 клас Тема уроку: Лабораторна робота: «Визначення питомої... 1 85.65kb.
Підсумковий урок з теми "Прислівник". 7 клас 1 62.27kb.
Урок розвитку зв’язного мовлення в 6 класі 1 121.32kb.
Календарно-тематичне планування уроків світової літератури 8 клас 1 142.7kb.
Бібліотечний урок у 6 класі Тема: історія створення книги. Мета 1 62kb.
«Розв’язування задач і вправ на всі дії з натуральними числами» 1 75.66kb.
1. На доске выписаны n последовательных натуральных чисел 1 46.11kb.

Урок з предмету «Мій Київ», 5 клас Тема : Софія Київська перлина світового мистецтва - страница №1/1

Урок з предмету «Мій Київ», 5 клас

Тема: Софія Київська - перлина світового мистецтва

Мета:

1.Дидактична: ознайомити учнів з архітектурною пам’яткою київської Русі - Софією Київською, з’ясувати причини і дату побудови, дослідити особливості архітектурного ансамблю та особливості живопису, поглибити знання з історії Київської Русі

2.Розвивальна: розкрити значення Софії Київської в ланцюжку історичного розвитку Київської русі та дослідити її вплив на подальший розвиток

3.Виховна : викликати почуття захоплення першої світової архітектури з метою виховання почуття національної гідності, сприяти статичному вихованню учнів.



Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: інтерактивна дошка, дошка (звичайна), зошит, підручник, комп’ютер

Література: підручник «Мій Київ», навчальний посібник для 5-го класу , 2008 року, авторів Комаров Ю.С., Комарова П. Г., Алєксеєнко І.В, Атаманенко С.І. , сторінки 22-23; підручник «Мій Київ. Історія. Культура. Географія», 2001 року, автори Белкіна Є.В., Бойко В.М., Васильєва О.О.,параграф №4, сторінки 20-23;

Державний архітектурно - історичний заповідник «Софійський музей», фотоальбом, сторінки 50, 57, 62,70.



Хід уроку

1.Організаційний момент: фізкульт хвилинка, відмітка відсутніх на уроці

2.активізація опорних знань : «Цей день в історії»(інформація підготовлена учнем)

3.Вивчення нового матеріалу: Повідомлення теми, мети, плану і завдань уроку



Основні поняття по уроку: Апсида, арка, вівтар, графіті, мозаїка, неф, фреска, Оранта, Євангеліє

Дати по уроку: 1036 рік; 20 лютого 1054року.

План уроку

  1. Софія Київська 8-ме чудо світу

  2. Таємниці Софії Київської

  3. Живопис Софії Київської

Проблемна задача уроку: вирішити питання «Чи можна уявити історичний Київ без Софії Київської?»

Метод «Незакінчене речення»

Завдання продовжити речення, або відгадати про яку подію йде мова

Вчитель: «На цьому місці в 1036році князь Ярослав, у жорстокій битві переміг кочівників – печенігів. На честь перемоги князь наказав побудувати храм…(святої Софії)/відповідь учнів/.

Сьогодні ми познайомимося з перлиною світового мистецтва Софією Київською.

(Демонстрація на інтерактивній дошці Храму Святої Софії)

Метод «Ажурна пилка»

Учні попередньо отримали завдання, підготувати матеріал про історію та архітектуру собору



Завдання до класу: Слухаючи розповідь однокласників, встановити, значення Софії Київської в історії.

Матеріал для вчителя:

Для будівництва Софії Київської князь Ярослав запросив найкращих майстрів – греків з Візантії; Храм був місцем урочистих церемоній «посаження на престол князів», місцем зустрічі іноземних послів, укладення угод. Тут вмістилася перша на Русі бібліотека, яку називали «8-м чудом світом», зібрані Ярославом Мудрим. Бібліотека була не тільки книгосховищем, а й майстернею де писали книжки. Поряд з церковною літературою, тут створювали праці з історії, географії, астрономії, складалися перші літописні зводи, у першій половині 13ст. бібліотека загадково зникла. При Соборі працювала школа, де навчалися діти київської знаті.



Завдання до класу: Вчитель пропонує розглянути паперовий макет Софії Київської, « Спробуй описати архітектуру Софії Київської», «Чому храм є кораблем, що рятує душі?»

(діти користуючись підручним матеріалом, намагаються дати відповідь)

Підсумок вчителя: Софія Київська споруда, яка підіймається ніби корабель вверх до небес, яку увінчує 13 куполів, уособлюючи Христа та його 12 учнів апостолів. В давнину говорили «Хто не був у Києві, і не бачив Софіївського Собору, той і не бачив нічого». Собор – це справжня таємниця, своєрідний космос в якому є жителі небесні й земні.

Питання до класу: «Чи відомі вам таємниці Софіївського Собору?»

Метод «Спільний проект», за яким частина дітей отримала попередньо підготувати розповідь про живопис Софії Київської.

Матеріал для вчителя: Живопис на стінах і стелі собору розповідає про життя Христа, Богоматері, святих. Мозаїки і фрески суцільним килимом огортають стіни склепіння, стовпи храму, саме мозаїки, які прикрашають центральні частини храму, створюють казковий і урочистий настрій. Головне прикрашення собору мозаїка в центральній та вівтарній частинах Храма. Богоматір височіє над нами в повний зріст, з піднятими в гору руками, долонями до нас. Це образ Оранти- Богоматері, що молиться. Кольори в яких зображена Матір Божа – синій, символізує колір неба; вишневий – символ мудрості; золотий - символ світла. Матір Божа звертається до свого сина, благаючи, аби його суд був справедливим і милосердним. Матір Божа Марія є заступницею роду людського, покровителькою Києва. Фрески прикрашають більшу частину храму. В одному з бокових нефів храму можна побачити фреску з зображенням молодого Ярослава Мудрого. Більшість фресок – це багатофігурні композиції, численні зображення святих, барвисті орнаменти. Фрески, що збереглися на сходових вежах, розповідають про почесний похід Княгині Ольги до столиці Візантії – Константинополя; під шаром живопису пізнього часу у вежах були розкриті написи – графіті наприклад, є запис про смерть Ярослава Мудрого 20 лютого 1054р.


Поняття:
Апсида – напів циліндричний виступ у плані будівлі зі східного її фасаду.
Арка – криволінійне перекриття отвору в стіні чи просторі поміж двома опорами.
Вівтар – жертовник, східна частина православного храму.
Графіті – напис видряпаний на стіні.
Євангеліє - релігійний твір про життя Ісуса Христа.
Оранта - богиня, що прийшла з Передньої Азії.
Мозаїка = зображення зі шматочків різнокольорової смальти чи камінців.
Неф – витягнута частина будівлі в довжину, відділеної колонами чи стовпами.
Фреска – розпис по свіжій вапняній штукатурці, водяними фарбами.

Закріплення вивченого матеріалу

Бесіда:
1.Назвати основні поняття про які ви дізналися на уроці.
2.Які найголовніші частини храму Святої Софії?
3.Чому Софію Київську називають перлиною світового мистецтва?(складання ессе, або сінквейну)

4.Вирішення проблемної задачі уроку:


Чи можна уявити історію Києва без Софії Київської?

Підведення підсумків за урок.
Оцінки

Д\з: Спробуйте створити свою фреску або малюнок за матеріалом Софії Київської.
Читати сторінки 22-23 підручника.