Дзвінкі та глухі приголосні - polpoz.ru o_O
Главная
Поиск по ключевым словам:
страница 1
Похожие работы
Дзвінкі та глухі приголосні - страница №1/1

УКРАЇНСЬКА МОВА

4 клас




Кобєлєва Л.Ф., учителька початкових класів Донецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату № 2 для дітей з вадами розумового і фізичного розвитку (допоміжної школи.
Тема: Дзвінкі та глухі приголосні.
Мета: Вчити правильно визначати дзвінкі та глухі приголосні у словах і реченнях усно і на письмі.

Виховувати культуру мовлення, причіплювати любов до рідної мови, самоконтролю на письмі.

Формувати комунікативну, соціальну, полікультурну компетенції. Корегувати вербальне мовлення, фонематичний слух, логічне мислення, зорову пам’ять та загальну моторику.
Тип року: закріплення та узагальнення знань.
Обладнання: фонематична чистомовка, прислів’я, таблиця дзвінких і глухих приголосних.
Хід уроку
Вчитель: Діти, прислухайтесь до звуків в коридорі. Що ви чуєте? (В коридорі тиша).

Дзвоник всім нам дав наказ

До роботи швидше в клас,

Біля парти станемо чемно –

Хай мине час не даремно.

Будемо уважні і старанні всі,

Сядемо рівненько на місця всі.

Вчитель: Сідайте. Скажіть який зараз урок?

Учні: Зараз урок української мови.

Вчитель: Добре, а з чого складається наша мова?

Учень: Наша мова складається з речень.

Вчитель: А з чого складається речення?

Учень: Речення складається із слів.

Вчитель: Правильно, а з чого складаються слова?

Учень: Слова складаються із звуків.

Вчитель: Зараз ми зробимо коротеньку подорож в країну звуків української мови. Давайте згадаємо, що ми вже вивчили про звуки.
(Діти записують на дошці відповіді).
голосні приголосні


ЗВУКИ



глухі м”які




дзвінкі тверді








Вчитель: Діти, а що це за ключик лежить у нас на підлозі? Як ви гадаєте, хто його забув? (Буратіно).Так, діти, це ключик Буратіно. Давайте допоможемо йому знайти ключик.

Буратіно: Добрий день. Ви мене кликали?

Вчитель: Так, Буратіно. Ти загубив у нас свій ключик.

Буратіно: Дякую, що ви допомогли мені знайти ключик. А я приніс вам завдання від Пізнайки. Ось читайте: „Визначити дзвінкі і глухі приголосні звуки на письмі у словах і реченнях.”

Вчитель: Діти, ось яке завдання ми будемо сьогодні використовувати на уроці.

Буратіно: У вас так цікаво. Дозвольте і мені навчатися з вами на уроці?

Вчитель: Будь ласка, Буратіно. Сідай за парту. Діти, яка тема і завдання нашого уроку?

Учні: (читають з дошки) Дзвінкі і глухі приголосні. Вчитися визначати дзвінкі і глухі приголосні на письмі у словах і реченнях.

Вчитель: Хто скаже, як визначити дзвінку чи глуху приголосну на письмі у слові?

(Логопедичне правило визначення дзвінкої і глухої приголосної).



Вчитель: А зараз зробимо тренувальну вправу. Прикладаємо тильну сторону руки до гортані і промовляємо звук [д]:

Д-д-д-дах



  • Діти, що відчуваєте? (Гортань тремтить. Отже звук [д] – дзвінкий)

  • Промовляємо звук [т]:

Т-т-танк

  • Що відчуваєте ? (Гортань не тремтить. Отже звук [т] – глухий).

( Проведення фонематичної чистомовки)

бі-бі-бі – булка на трубі

би-би-би – у бобра болять зуби

по-по-по – у країні Лімпопо

об-об-об – моя мама хлібороб

уб-уб-уб – біля берези росте дуб



Вчитель: А зараз ми будемо грати в цікаву гру, яка називається „Бліц турнір”.

  • Як називають верхній одяг, який одягають поверх плаття чи костюма? (Пальто). Який звук на початку слова „пальто”? Звук [п] - глухий чи дзвінкий?

  • Як називають млинці з тертої картоплі? (Деруни). З якого звуку починається це слово? Звук [д] – глухий чи дзвінкий?

  • Як називається довга коробочка, футляр для зберігання ручок, олівців? (Пенал). Який звук на початку слова? Звук [п] в цьому слові глухий чи дзвінкий?

  • Як називають порожнину у стовбурі дерева? (Дупло). З якого звуку починається це слово? Звук [д] – глухий чи дзвінкий?

Вчитель: На уроці читання ми з вами часто читаємо і вчимо прислів’я. Сьогодні ви познайомитися ще з одним прислів’ям. Подивіться уважно. Слова в цьому прислів’ї стоять в неправильній послідовності. Вам треба поставити слова в правильному порядку і прочитати прислів’я.

роботі пізнають По майстра

(По роботі пізнають майстра)

  • Як ви розумієте це прислів’я?

(Учень записує на дошці прислів’я і визначає дзвінкі і глухі приголосні у реченні. Учні працюють у зошитах, записують речення.)

  • Діти, ви вже втомились, давайте зробимо фізхвилинку.

(Фізхвилинка)

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній.

І до сонця потягниться.

Раз присіли, два присіли

І за парти тихо сіли.

Вчитель: Продовжуємо нашу роботу. Зараз виконаємо завдання на визначення написання дзвінкого чи глухого приголосного на письмі. Яке правило ми вчили на той випадок, якщо ми затрудняємося у визначенні написання дзвінкого чи глухого приголосного? (Учень промовляє правило). Вчитель: Тепер на дошці по черзі виконайте завдання. (Решта учнів пише у зошитах).

Сад – сади, зуб – зуби, гриб – гриби, суп – супи, дуб – дуби, кіт – кіти, голуб – голуби.

Вчитель: Зараз я буду називати слова. Ви повинні визначити, який звук стоїть на початку слова. Якщо це дзвінкий звук підніміть червоне коло. Приготувались.

Булка, туман, дерево, танок, дарунок, президент.


  • Слова, які я вам називала, знайомі, крім одного слова. Це слово – президент. Скажіть, як ви його розумієте?

  • А зараз прочитаємо речення, в якому є слово президент:

Президент керує державою.

(Запис речення учнями на дошці і у зошитах. Визначення дзвінких і глухих приголосних у слові „президент”.)

Складання графічної схеми речення.

________ ______ ______.



  • Діти, а хто президент нашої країни? (В.А. Ющенко).

  • Діти, ви багато читали, ваші очі втомились. Давайте зробимо зарядку для очей.

(Фізхвилинка)

Вправа „Маятник” Вправа „Стовпчик”





Вправа „Квадрат”







Вчитель: А зараз працюємо в парах. По цим малюнкам ви повинні скласти речення.

(Вчитель нагадує правила роботи в парах. Діти складають речення за малюнками і промовляють їх. Вчитель вибирає одне з речень.)



Будівник будує будинок

  • Запишемо це речення на дошці і у зошитах. Визначимо дзвінкі і глухі приголосні у реченні.

Вчитель: А тепер проведемо краєзнавчу вікторину.

Хто зуміє без зупинки

За одну лише хвилинку

П’ять річок на „Д” назвати ?

Будемо ми його вважати

Переможцем вікторини -

Краєзнавцем України.

(Учні називають п’ять річок України, назви яких починаються із літери „Д”.)



  • Молодці! Ви всі дуже старанно працювали на уроці, а домашнє завдання у вас буде таке: Виконати вправу № 493 на стор. 117

  • Отже, підведемо підсумок нашого уроку. Скажіть, що ви вивчали сьогодні на уроці? Що нового ви узнали, чому навчились на уроці?

(Оцінка вчителем діяльності учнів.)


Вчитель: Любі діти, я хочу вам побажати: Вивчайте українську мову Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну. Вона прекрасна, мила і чудова Як українська пісня колискова.
Урок закінчено.